Nieszpory Ludźmierskie w Szczecinie!
muz. Jan Kanty Pawluśkiewicz
sł. Leszek Aleksander Moczulski

Soliści:
Hanna Banaszak, Beata Rybotycka, Elżbieta Towarnicka, Maciej Lipina, Zbigniew Wodecki i Jacek Wójcicki.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza
Chór Akademicki im. Prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie pod kierownictwem Szymona Wyrzykowskiego
Chór Akademii Sztuki pod kierownictwem Barbary Halec
Dyrygent: Rafał Delekta

godz.19:00 Kup bilet!

H. Banaszak, B. Rybotycka, E. Towarnicka, M. Lipina, Z. Wodecki i J. Wójcicki! Dwa chóry – Chór Akademicki im. Prof. Jana Szyrockiego ZUT i Chór Akademii Sztuki oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza! NIESZPORY LUDŹMIERSKIE po raz pierwszy po 20 latach w Szczecinie!

Nieszpory Ludźmierskie to oratorium Jana Kantego Pawluśkiewicza do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego. Składa się z kilkunastu pieśni – psalmów, śpiewanych w partiach solowych i z chórem.

Kompozycja jest dziełem niezwykłym – klasyczne muzyczne tło harmonijnie uzupełniane jest elementami folkloru góralskiego, muzyki orientalnej i kościelnej, a także partiami chorałowymi.

Nieszpory od swojej prapremiery w 1992 roku cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem melomanów i uznaniem krytyków muzycznych. Zostały zagrane ponad 80 razy w kraju i zagranicą, w kościołach i katedrach m.in. w Chicago, Toronto, Nowym Jorku oraz jako wizytówka polskiej kultury na wystawie światowej EXPO’98 w Lizbonie.

Naturalną przestrzenią dla wykonania tego dzieła są obiekty sakralne. Twórcy zrobili wyjątek wyrażając zgodę na przedstawienie Nieszporów w Filharmonii w Szczecinie. To ewenement usłyszeć oratorium Pawluśkiewicza poza kościołem, czy katedrą. Tylko i koniecznie w Szczecinie!

***